Co warto wiedzieć o kawie i jak ją wybrać

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez kawy. Cenimy ją zwłaszcza ze względu na właściwości silnie pobudzające. Zanim zdecydujemy się na systematyczne popijanie kawy, musimy poznać jej właściwości. Na szczęście, jest ich całkiem sporo i w większości są one pozytywne. Warto byłoby także zastanowić się nad tym, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze kawy. Niektórym odpowiadać może kawa ziarnista ze sklepu bee, a innym kawa mielona. Zarówno jedna, jak i druga posiada zalety oraz pewne wady.

Jakie właściwości posiada kawa?

Kawa posiada pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia, chociaż nie wszyscy reagują na nią dobrze. Warto byłoby więc wyczuć, jak napój ten działa w naszym przypadku. Co do zasady, kawa posiada silne właściwości pobudzające. Jest więc w stanie dodać nam energii, co jest kluczowe zwłaszcza dla osób borykających się ze zbyt niskim ciśnieniem tętniczym krwi. Ten aromatyczny napar stanowi bogactwo kofeiny, która wykazuje zdolność do zwalczania wolnych rodników. Te zaś odpowiadają za rozwój wielu chorób. Kawa może korzystnie wpłynąć na układ sercowo-naczyniowy, zmniejszający chociażby ryzyko zawału. Kofeina znajdująca się w kawie korzystnie wpływa także na wygląd skóry i włosów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest zachowanie umiaru. Zbyt częste popijanie kawy może prowadzić bowiem do nadmiernego pobudzenia, a także do wypłukiwania z organizmu minerałów.

Kawa ziarnista czy mielona?

Jak już zaznaczono wyżej, zarówno kawa ziarnista, jak i mielona posiada zalety oraz wady. Każdy z nas może więc wybrać inną. Wiele osób twierdzi, że kawa w ziarnach jest zdecydowanie bardziej aromatyczna niż ta mielona. Dlatego też, po jej zaparzeniu, w pomieszczeniu unosi się wyrazisty i przyjemny zapach. Niestety, kawy ziarnistej nie zaparzymy, jeżeli nie mamy w domu ekspresu bądź młynka. Na szczęście, z pomocą może przyjść nam kawa mielona. Jest łatwa do parzenia i możemy zabrać ją ze sobą wszędzie, nawet w podróż.