Jakie są zalety picia kawy

Kawa to jeden z najchętniej pitych napojów na świecie. Produkują ją niemal wszystkie narody, w jednych krajach jest bardziej popularna, w drugich mniej. Gdziekolwiek byśmy tego napoju nie pili, nie da się zanegować jego prozdrowotnych właściwości. Jakie zalety posiada kawa ziarnista ze sklepu ze zdrową żywnością? Co wpływa na jej smak i czy kawę można przedawkować?

Nie tylko poprawia nastrój

Kawa kojarzy nam się z produktem, który ma przede wszystkim pobudzić. I faktycznie, jest to napój, który wpływa na krążenie krwi i dodaje nam energii, jednak nie robi tego w sposób gwałtowny. Kawa działa stopniowo, zarówno jeśli chodzi o pobudzenie, jak i odprężenie i efekt relaksacji. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że kawa zawiera kofeinę, a więc wypicie zbyt dużych ilości tego napoju, może wywołać skutek odwrotny do zamierzonego. Czyli, zamiast zmniejszyć poziom stresu, zwiększymy go i staniemy się bardziej nerwowi. Ważne, aby znaleźć równowagę pomiędzy tymi dwoma biegunami. 

Parzenie kawy jako proces

Parzenie, a następnie picie kawy dla wielu z nas jest małą ceremonią. Już sam zapach dopiero co zaparzonego napoju pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i polepsza nastrój. Warto jednak wspomnieć o innych wartościowych cechach kawy. Otóż ta posiada całkiem sporo substancji odżywczych w postaci witamin i minerałów (potas, magnez, mangan, witaminy z grupy B). Mało osób regularnie pijących kawę zdaje sobie sprawę z tego, że jest to napój, który… łagodzi ból, szczególnie ten wynikający z długiego treningu siłowego czy wytrzymałościowego. Dlatego też kawa sama w sobie polecana jest bardzo chętnie wszystkim osobom regularnie uprawiającym sport.

Najważniejsze zalety wynikające z regularnego picia kawy:

– wiele smaków i rodzajów,

– intensywny, aromatyczny zapach,

– pobudza do działania i stanowi mały zastrzyk energii,

– pozytywnie wpływa na nasz nastrój,

– relaksuje i odpręża, niwelując poziom stresu,

– wpływa na szybsze spalanie materii,

– niesłodzona zawiera bardzo mało kalorii.